Inicijativa „Inženjerka godine“ na događaju o osnaživanju žena u inženjerstvu

29 Nov 2024

„Verujemo da je saradnja srodnih inicijativa i projekata koji se bave promocijom inženjerstva među mladima, posebno devojčicama i ženama, neophodna kako bi glas o važnosti ove struke došao do što većeg dela javnosti“, istakla je Katarina Arambašić-Pivić, urednica inicijative „Inženjerka godine“ na završnom događaju projekta „Empowering Women in Engineering“ koji je 29. novembra održan u Nišu u Naučno-tehnološkom parku.

Pomenuti projekat koji je podržala Vlada Ujedinjenog Kraljevstva kroz „Chevening“ program, ima za cilj promociju rodne ravnopravnosti u inženjerstvu kroz bavljenje razlikama u broju zaposlenih prema polu unutar različitih industrija u oblastima mašinstva, elektronike, građevinarstva, saobraćaja, transporta, proizvodnje, IT industrije itd.

Završni događaj u Nišu okupio je oko 100 učesnika iz akademske zajednice, kompanija i organizacija, a ovom prilikom učesnicima su se obratili Sanja Milošević, menadžerka projekta, Nj.E. g-din Edvard Ferguson, ambasador UK u Srbiji, g-đa Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, prof. dr Biljana Stošić, potpredsednica „Women in Engineering Affinity Group IEEE sekcije Srbija i Crna Gora – Žene u nauci“, prof. dr Anđelija Tasić sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu, Ana Marojević, generalna menadžerka kompanije „Menzies Aviation“ kao i Katarina Arambašić-Pivić ispred inicijative „Inženjerka godine“. U drugom delu događaja održan je panel na temu razvoja karijere i iskustva uspešnih inženjerki u različitim sektorima.

Ambasador Ferguson ovom prilikom je naglasio da je „cilj britanske Vlade kao i ambasade u  Srbiji, da promoviše veće učešće žena u nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici, jer je dokazano da promovisanje različitosti dovodi do veće inovativnosti, kreativnosti i ekonomskog razvoja. Ravnopravnost i pružanje jednakih prilika jeste i jedan od prioriteta Chevening programa stipendija, koji u Srbiji postoji već skoro 40 godina.“

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković podsetila je prisutne na ulogu žena u istoriji srpskog inženjerstva sa akcentom na Nišlijku Jovanku Bončić-Katerinić, prvu ženu sa diplomom inženjera u Nemačkoj, čiji mural se danas nalazi na zgradi Društva arhitekata Niša. Kako je istakla, kancelarija poverenice podneće zahtev gradskoj upravi Niša da jedna ulica u ovom gradu bude nazvana po ovoj istaknutoj inženjerki koja je ostavila važne legate Srbiji i okruženju, od zgrada Učiteljskog i Veterinarskog fakulteta u Beogradu, bolnice u Despotovcu, Kur-salona u Banji Koviljači, Banskih dvora u Banjaluci itd. Ona se zahvalila svim inženjerkama u čija dela danas mladi gledaju, jer „nije jednostavno menjati uvrežene obrasce koji opstaju vekovima.“

Katarina Arambašić-Pivić predstavila je učesnicima skupa inicijativu „Inženjerka godine“ i način na koji ona inspiriše mlade, posebno devojčice u srednjim školama, za inženjerstvo. Prema njenim rečima, predstavljajući domaće inženjerke i njihove lične priče, inicijativa nudi uzore mladima iz njima bliskog okruženja. „Ovo nije takmičenje u tome ko je bolji, već je fokus na pričanju priča domaćih inženjerki, a sve one su različite i iz prve ruke. Naše priče imaju ljudski lik, a na ovaj način inženjerstvo približavamo  javnosti i pokazujemo koliko je to široka i bogata struka.“